Sağlık Yönetimi


Warning: file_get_contents(https://www.googleapis.com/youtube/v3/videos?id=mAbmsmWwUmI&part=contentDetails&key=AIzaSyCg5rWv9VfV_Ad8GKe7BigmRP7y530kNu4): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 403 Forbidden in /home/kucukali/public_html/hsozluk.com/wp-content/plugins/snaptube-plugin/lib/functions/contusFunctions.php on line 643
Paylaş:
Sağlık Yönetimi
Sağlık Yönetimi
26620
Tags : Prof.Dr. Osman Hayran, Health Management
Sağlık hizmetleri sunulurken en önemli konu bunların nasıl yönetildiği konusudur. Bu anlamda sağlık yönetimi, halk sağlığında toplum sağlığı sorunlarını tedavi amacıyla kullandığımız önemli bir yöntemdir.
Yönetimin en kısa ve bence en güzel tanımı, eldeki bilginin sorunlara çözüm bulabilmek amacıyla nasıl kullanılması gerektiği konsuunda bilgi vermektir.
Klasik yönetim tanımlarına bakar isek: insanları sevk ve idare sanatı diye tanımlayanlar vardır; İnsanlara iş yaptırabilme sanatı diye tanımlayanlar vardır. Bu tanımlar bence demode tanımlardır, bu tanımları kullanmamak gerekir. Çünkü bir örgütte bir sağlık kuruluşunda, hizmeti sunan bir yerde hemen hemen herkesin, aynı amaçla bir araya gelmiş tüm kişilerin yönetim fonksiyonu vardır. Hiç kimse bir diğerine iş yaptırma gücünde değildir. Sadece hiyerarşik bir sıra vardır, yukardan aşağı bir iş birliği ve iş bölümü içinde işlerin paylaşılmışlığı söz konusudur.
Prof.Dr. Osman Hayran, Health Management

Devamını oku

Yorum

Your email address will not be published. All fields are required.

Yazar:
Ayşe Zülal Tokaç
0 video
0 yorum
Diğer videolar Ayşe Zülal Tokaç: